Швеція – Тут и Там отдыхай
Туристична компанія «Тут і Там»
Швеція

Королівство Швеція (швед. Konungariket Sverige) – держава в Північній Європі, член Європейського союзу і Шенгенської угоди. Конституційна монархія. Не є членом НАТО.

Після танення льодовиків території Скандинавського півострова стали поступово заселятися народами, основним заняттям яких були полювання і збирання. Заселення почалося з південної частини півострова, який з часом опинився поділений на кілька областей впливу, найбільш могутньої з яких виявилася Свеаланд.

Королівська влада посилилася в XIV столітті, і території Північної Європи об’єдналися в Кальмарськой унію. Союз розпався через деякий час і, після громадянської війни, до влади в Швеції прийшов король Густав Васа (Густав I). За правлінням короля Густава Васа протягом XVII століття Швеція була значною силою в Європі завдяки своїй досвідченій і ефективній армії.

У наступне століття королівству виявилося не під силу утримувати свої обширні завоювання – в результаті Великої Північної війни Росія захопила землі в більшій частині північної Європи і в 1809 Швеція втратила східну половину своїх територій. Індустріалізація XIX століття прийшла до Швеції досить пізно, початок будівництва залізниць в 1860-х рр. стало важливим фактором для розвитку країни. Почали з’являтися перші підприємства, зокрема в області електротехніки і хімії. У 1876 р була заснована всесвітньо відома компанія Ericsson.

Швеція зберігала нейтралітет під час Першої світової війни. У 1921 р був прийнятий закон про загальне право голосу і до влади прийшов соціал-демократичний уряд. Під час Другої світової війни Швеції також вдалося зберегти нейтралітет і не вступати у військові дії, незважаючи на те, що інші країни Північної Європи піддалися агресії з боку Німеччини (Данія, Норвегія) і Радянського Союзу (Фінляндія).

Після війни, в 1950-60-х рр. уряд провів множинні реформи в соціальній політиці і на ринку праці. Економічне зростання цього періоду призвело до значного підвищення рівня життя в країні.

Політика національної безпеки уряду будувалася на тій ідеї, що свобода від будь-яких військових альянсів в мирний час лише зміцнить нейтралітет в разі війни. Пізніше виявилося, однак, що формальний нейтралітет аніскільки не заважає тісній  співпраці в збройному і технічному співробітництву з НАТО. У 1970-х рр. економічна ситуація в країні дещо погіршилася, і досить гострою стала енергетична проблема. Критика ядерної енергетики призвела до заборони парламентом будівництва нових реакторів.

Після падіння Берлінської стіни в 1989 р повна незалежність Швеції була переглянута, і уряд висловив бажання вступити в Європейський Союз. Швеція стала членом ЄС в 1995 р. Швеція є конституційною монархією, тому король в даний час не має влади. Державою управляє уряд на чолі з прем’єр-міністром, який вибирається парламентом – риксдагом. Парламент переобирається загальним голосуванням кожні чотири роки. Основна стаття: Адміністративний поділ Швеції. Швеція поділяється на 21 округ – льон (län), на чолі кожного з них знаходиться правління лена (länsstyrelse), яке призначається урядом. У кожному лене існують також органи місцевого самоврядування – ландстинги (landsting), які обираються місцевим населенням. Кожен льон, в свою чергу, ділиться на комуни (kommun), загальна кількість яких становить 290 (2004).

Швеція розташована на Скандинавському півострові в Скандинавії. Межує з Норвегією на заході, Фінляндією на північному сході і Данією на південному заході. Омивається водами Ботнічної затоки і Балтійського моря. Гряда Скандинавських гір в західній частині країни відокремлює Швецію від Норвегії. Незважаючи на розташування в північних широтах, Швеція – країна помірного клімату, в основному, завдяки Гольфстріму. У північних частинах переважають тайгові ліси (сосна, ялина, береза, осика), південніше – змішані хвойно-широколистяні, на крайньому півдні – широколистяні (дуб, бук). У північних гірських районах домінує субарктичний клімат. Частина країни розташована за північним полярним колом, де сонце не заходить вночі в літній час, а взимку настає полярна ніч. Води Балтійського моря і Ботнічної затоки ще більш пом’якшують клімат в східних частинах. Південна частина країни заселена найбільш щільно, особливо долина озера Меларен і область біля протоки Ересунн.

Замовити тур

Замовити тур
    Нагору